SŁUCHAWKI NAUSZNE, CZY DOUSZNE? KTÓRE WYBRAĆ?

0 komentarze(-y)

Muzyka towarzyszy nam w wielu sytuacjach – podczas podróży do pracy, na treningu oraz w domu. Najczęściej, żeby zapewnić sobie maksymalny komfort i nie przeszkadzać przy tym naszym współlokatorom, czy sąsiadom zamiast na sprzęt audio stawiamy na słuchawki. Jaki rodzaj i model powinniśmy wybrać? Wybrać słuchawki nauszne, czy douszne? Postaramy się wam udzielić kilku porad w naszym artykule.

Słuchawki nauszne, czy douszne?

Słuchawki nauszne z reguły utożsamiane są z lepszą jakością dźwięku i wytłumieniem odgłosów otoczenia. Minusem tych słuchawek jest natomiast ich rozmiar, czasem również waga i cena. Jest to oczywiście obiegowa opinia, która ma w sobie wiele prawdy, jednak od każdej reguły występują wyjątki. Nowoczesne słuchawki douszne, po pierwsze dorównują jakością swoim nausznym odpowiednikom, a po drugie te drugie często nie odbiegają w zakresie wygody codziennego użytkowania i nie różnią się ceną. Największa różnica polega natomiast na ogólnym komforcie użytkowania, odpowiednim dobraniu parametrów do naszych potrzeb, jak również celu w jakim z nich korzystamy.

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne stają się coraz bardziej popularne, szczególnie ze względu na stale zwiększaną mobilność, bez utraty na ich jakości, a także pociągający design. Modele słuchawek nausznych są też szczególnie polecane dla osób, które korzystają z nich przez dłuższy czas w ciągu dnia -  dzięki temu nasze uszy mniej się męczą, są też w mniejszym stopniu narażone na urazy mechaniczne, które czasem mogą towarzyszyć słuchawkom dousznym. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych modeli słuchawek nausznych. My polecamy w szczególności przyjrzeć się kilku modelom z dwóch segmentów cenowych.

Wśród tańszych słuchawek do 150 złotych polecamy przewodowy model Sony ZX 110NC z obrotową konstrukcją oraz systemem wygłuszającym hałas zewnętrzny. Słuchawki posiadają niezwykle pociągający design, lecz największą zaletą jest ich cena, która waha się od 90 do 120 złotych. W naszym sklepie znajdziecie je już za niecałe 80 złotych. Z droższych modeli polecamy przewodowe Sony CH700N z cyfrową redukcją hałasów, precyzyjnym i niezawodnym łączem bluetooth wspartym NFC oraz technologią DSEE przywracającą szczegółowość muzyki cyfrowej. Pewnym minusem jest ich cena, zaczynająca się z reguły od 500 złotych. W dobrych sklepach można jednak znaleźć modele poniżej tej kwoty.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne coraz częściej zaczynają przewyższać osiągami swoje większe odpowiedniki. Świetnie sprawdzają się podczas treningu, w drodze do pracy, czy podczas innych aktywności – nie są jednak zalecane do dłuższej pracy, z uwagi na to, że szybko męczą uszy, a podczas bardzo intensywnego użytkowania mogą je narażać na urazy. Ceny obu typów słuchawek są obecnie wyrównane. W tym artykule polecamy Wam dwa ciekawe modele z półki nisko oraz wysokobudżetowej.

Z segmentu słuchawek dousznych do 100 złotych polecamy model Sony MDR XB50 z funkcją bass buster zwiększającą nasze doznania z dźwięku. Ich główną zaletą jest cena – wynosząca ok 100 złotych, natomiast minusem kabel ograniczający naszą mobilność. Z segmentu wysokobudżetowego polecamy bezprzewodowy model Sony WiSP600N. To świetnej jakości słuchawki douszne z funkcją monitorowania dźwięków otoczenia oraz wodoodpornością oraz oczywiście rewelacyjnym dźwiękiem. Ich koszt wynosi z reguły ok 300 złotych.

Jednoznaczne stwierdzenie tego, które słuchawki nauszne, czy douszne są lepsze nie jest proste. Naszym zdaniem warto przede wszystkim zawrócić uwagę na częstotliwość i intensywność ich użytkowania. Jeżeli na naszych słuchawkach polegamy jedynie podczas treningu lub drogi do pracy to lepszym rozwiązaniem będą słuchawki douszne. Jednak jeżeli musimy z nich korzystać przez więcej niż 2 godziny dziennie to lepiej rozważyć modele nauszne, które są znacznie bezpieczniejsze dla naszego słuchu. Dopiero w dalszej kolejności warto zwracać uwagę na szczegółowe parametry, markę oraz cenę.

Login