JAKĄ KARTĘ PAMIĘCI WYBRAĆ?

0 komentarze(-y)

Karty pamięci są często niedocenianym rodzajem akcesoriów. Warto jednak pamiętać, że od ich niezawodności i wytrzymałości zależą nasze dane, zdjęcia i filmy, które posiadają nie tylko materialną, lecz również sentymentalną wartość. Poniżej przedstawimy wam zestawienie 3 rodzajów kart pamięci od Sandisk - najpopularniejszego i najlepszego producenta pamięci flash na rynku.

Karta pamięci Sandisk Ultra

Karta pamięci Micro SD Sandisk Ultra to typowe „tanio i dobrze”. W karcie przede wszystkim kusi jej pojemność oraz cena. Karta pamięci 16 GB kosztuje średnio od 20 do 40 złotych, a karta pamięci 32 GB od 45 do 60 złotych. Mimo tego, że jest to raczej niższa półka cenowa, karty te pozytywnie zaskakują osiągami oraz liczbą obsługiwanych standardów. Prędkość kart pamięci serii ultra wynosi 48 MB/s dla odczytu i nieco mniej dla zapisu - co z całą pewnością nie wystarczy dla profesjonalnych fotografów i paparazii - ale na fotografowanie rodzinnych imprez bądź wakacyjnych wypadów będzie w sam raz. Dodatkowo karty obsługują standard SDHC (co wcale nie jest oczywistością – dlatego lepiej dokładnie czytać specyfikację u konkurencji) oraz posiadają klasę wydajności Class 10 pozwalającą na nagrywanie w rozdzielczości Full HD. Sandisk, jak każdy szanujący się producent udostępnia swoim klientom również specjalnie sprofilowaną aplikację ułatwiającą korzystanie.
Kolejna kwestia to wytrzymałość. Czasem może okazać, się, ze w trakcie wyprawy w ciepłe bądź zimne rejony nasza karta nie chce działać, a co gorsza dane na niej zawarte mogą ulec zniszczeniu. Sandisk ultra pod względem wytrzymałości wypada przywozicie. Można jej używać w temperaturach od -25 do +80 stopni, a przechowywać w temperaturze od -40 do +85 stopni Celsjusza. Tak więc spokojnie możemy zabrać ją do Grecji lub Bułgarii - ale na wyprawę do Tunezji lepiej zaopatrzyć się w coś wytrzymalszego. 

Karty pamięci Sandisk Serii Extreme

Karta pamięci Extreme od Sandisk to zdecydowanie wyższa półka. Są wytrzymalsze, szybsze, funkcjonalniejsze – no i oczywiście droższe. Karta pamięci 32GB kosztuje średnio od 50 do 70 złotych, a karta pamięci 64 GB od 99 do 129 złotych - oczywiście w internecie można znaleźć tańsze egzemplarze. To co wyróżnia Sandisk Extreme to oczywiście osiągi. Posiadają one prędkość odczytu na poziomie 90 MB\s, czyli dwukrotnie więcej, niż Sandisk ultra. Podobnie wygląda to w przypadku prędkości zapisu. Kolejną zaletą jest ich funkcjonalność. Modele te obsługują bowiem standardy UHS Speed Class I3 oraz Class 10 pozwalające na nagrywanie w trybie Full HD, 3D oraz 4K. Karty są więc rekomendowane dla osób pasjonujących się fotografią.
W aspekcie wytrzymałości warto zwrócić uwagę głównie na ich wytrzymalszą i mocniejszą konstrukcję, co przekłada się zwiększone bezpieczeństwo naszych danych. 

Karta pamięci Sandisk Extreme Pro

Karty pamięci serii Extreme Pro to zdecydowanie najwyższa liga dostępna na rynku. Warto zwrócić uwagę szczególnie na ich parametry dotyczące prędkości, która dla odczytu wynosi 95 MB/s, a dla odczytu wręcz zawrotne 90 MB/s, czyli dwukrotnie więcej, niż w przypadku serii Extreme. Karta pamięci 64 GB kosztuje od 129 złotych - jednak polecamy sprawdzić oferty promocyjne, gdzie kupimy je nawet za niespełna 100 złotych. Karta obsługuje oczywiście najnowocześniejsze standardy, takie jak UHS Speed Class I3, czy Class 10.
Warta uwagi jest również wytrzymałość karty, która pozwoli na użytkowanie i przechowywanie jej nawet w maksymalnie ekstremalnych warunkach. Tak więc ani Arktyka, ani upały na Saharze nie będą jej straszne!

Login