JAK WYBRAĆ DOBRE SŁUCHAWKI SPORTOWE?

0 komentarze(-y)

Rodzaj używanych słuchawek odgrywa szczególną rolę podczas, gdy nasze ciało znajduje się w ciągłym ruchu.  Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że znalezienie dobrych słuchawek sportowych nie jest prostym zadaniem. W tym artykule przyjrzymy się parametrom, które mają znaczący wpływ na komfort użytkowania słuchawek do biegania.

Rodzaje słuchawek sportowych

Rynek elektroniki użytkowej obfituje w wiele wariantów słuchawek dla biegaczy. Mają one różne kształty i właściwości, co znacząco wpływa na ich cenę. Taki sprzęt powinien więc być dobrany do naszych indywidualnych preferencji.  Ze względu na sposób noszenia, słuchawki sportowe możemy podzielić na nauszne oraz douszne. 

Dużą popularnością wśród osób uprawiających sport cieszą się obecnie modele nauszne. Tego typu słuchawki dobrze dostosowują się do ucha. Ich zamknięta konstrukcja zapewnia większą stabilność, więc użytkowanie jest komfortowe. Niestety nie izolują dobrze dźwięków z otoczenia, dlatego mogą utrudnić skupienie podczas treningu.

Słuchawki douszne sportowe są małe, lekkie i wytrzymałe, tak jak model Sony mdr-xb50bs.  Słuchawki te nie dociskają uszu, przez co mogą nas uchronić przed niekomfortowymi odciskami. Wersje z zausznikiem lub dodatkowymi silikonowymi wypustkami najlepiej trzymają się ucha, zapewniając tym samym wygodę noszenia i wysoką jakość dźwięku. Dźwięki w takim urządzeniu nie ulegają rozproszeniu, co pozwala na zagłuszenie hałasu z zewnątrz.

Słuchawki sportowe bezprzewodowe czy przewodowe?

Decydując się na słuchawki sportowe, warto rozważyć zakup modelu bezprzewodowego. Nieocenioną zaletą tego typu słuchawek jest brak kabla, który docenisz podczas biegania. Przed ich zakupem warto upewnić się jednak, czy urządzenie z którego będziesz odtwarzać muzykę wyposażono w technologię bluetooth. Niestety takie słuchawki generują niższej jakości dźwięki.

Modele przewodowe posiadają pilot, którego brakuje w urządzeniach bezprzewodowych. Dzięki niemu bez problemu możesz sterować odtwarzaną muzyką podczas treningu. Słuchawki te mają długi kabel, który podłączamy do smartfona lub odtwarzacza mp3. Czasem mogą jednak ograniczyć naszą swobodę ruchu.

Moc słuchawek dla biegaczy

Moc słuchawek powinny odpowiadać naszym potrzebom. W dobrych urządzeniach nausznych wynosi ona 100-200 mW. Słuchawki douszne sportowe mają ok. 15 mW.

Wodoodporność

Jeśli nie chcesz zrezygnować z biegania z powodu złych warunków pogodowych, musisz pamiętać  o modelu wodoodpornym. Dzięki niemu sprostasz największym wyzwaniom w trakcie treningów.

Dodatkowe funkcje

 

Niektóre modele słuchawek nie tylko przenoszą dźwięki, ale i mierzą puls.  Wyniki pulsometru są podobne do wyników zegarków sportowych, co potwierdza wysoką wydajność tego typu słuchawek.

Polecane

Login