JAK KUPOWAĆ MYSZKI I KLAWIATURY? W ZESTAWIE CZY OSOBNO?

0 komentarze(-y)

Producenci sprzętu elektronicznego coraz częściej, zamiast pojedynczych elementów oferują nam gotowy zestaw mysz i klawiatura. Czy jest to dobre rozwiązanie, a także, czy przekłada się to na rzeczywistą oszczędność i lepszą jakość? Postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule! 

Zestaw klawiatura i mysz - najważniejsze zalety

O tym, czy warto kupować zestaw mysz i klawiatura decyduje stosunek zalet do wad. Próbując dokonać oceny zalet takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym, dla niektórych trywialnym, a dla niektórych bardzo istotnym aspektem jest wygląd. Oczywiście na każdym biurku najlepiej prezentuje się spójny pod względem designu zestaw bezprzewodowy klawiatury i myszy - jest to więc pierwsza z jego zalet. Próba doboru sprzętu pochodzącego od różnych producentów albo z innych linii produktowych z pewnością będzie odbiegała od zestawów. Dla tych, dla których wygląd nie ma znaczenia warto spojrzeć na cenę. Okazuje się, że zestaw klawiatura i mysz jest najczęściej tańszy, niż poszczególne elementy kupowane osobno. Analizując oferty różnych producentów może okazać się, że różnice cenowe sięgają nawet 20-30%. Oczywiście dodatkowo można liczyć na rabaty za większe i droższe zakupy. Ostatnim i jednym z najistotniejszych argumentów przemawiających za zakupem gotowego już zestawu jest jego zgranie pod względem parametrów. Produkty z jednej linii znacznie lepiej ze sobą współdziałają. Dodatkowo producenci coraz częściej dodają nam dostęp do oprogramowania pozwalającego na konfigurację parametrów naszego sprzętu. Największe zalety pod tym względem prezentują zestawy bezprzewodowe myszy i klawiatury, które w niektórych przypadkach mogą działać za pomocą jednego nanoodbiornika, co pozostawia nam wolny port w komputerze. 

Zestaw mysz i klawiatura – najważniejsze wady

Kupno gotowego zestawu klawiatura i mysz od producenta wiąże się rzecz jasna również z pewnymi wadami. Wśród najważniejszych należy wymienić koszty, które musimy jednorazowo ponieść. Wcześniej wspomnieliśmy, że nawet zestaw bezprzewodowy klawiatura i mysz może być do 1/3 tańszy, niż w przypadku zakupu pojedynczych elementów. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę na fakt, że nasze zakupy możemy dowolnie odłożyć w czasie. W danym momencie nie musimy kupować obu akcesoriów, a jedynie jedno - to, które jest nam najbardziej potrzebne. Kolejna wada wiąże się z ograniczoną możliwością manewrowania parametrami zakupionego sprzętu. Niektórzy wolą postawić na lepszą mysz oraz słabszą klawiaturę - a inni odwrotnie. W przypadku zakupu gotowego zestawu nasz wybór jest ograniczony i kupujemy zestaw albo dobry, albo słaby - nie da się natomiast kupić zestawy w którym jeden element będzie prezentował wyższy poziom, niż drugi.
Podsumowując należy zaznaczyć, że z zakup zestawu mysz i klawiatura daje nam więcej korzyści niż zalet. Przede wszystkim ma to znaczenie w przypadku zestawów bezprzewodowych, gdzie zarówno różnice cenowe, jak i zgranie parametrów liczy się dużo bardziej, niż w przypadku tradycyjnych kablówek. Tak więc jaki zestaw bezprzewodowy klawiatura i mysz wybrać? Przede wszystkim najpierw określmy producenta. Wśród tych najlepszych najwięcej gotowych zestawów oferuje nam logitech. Znajdziemy tam zarówno sprzęt przeznaczony do domowego użytku, biura oraz sprzęt dla graczy. Zakres cenowy wynosi od 200 do prawie 1000 złotych za zestaw, w zależności od segmentu, w jaki celujemy. My zawsze doradzamy rozwiązania pośrednie, ponieważ może okazać się, że sprzęt z dolnej półki jest niewystarczający, a ten z górnej z kolei jest zbyt „wybajerzony”.

Login