GŁOŚNIKI DO GIER - CO WARTO WIEDZIEĆ PODCZAS WYBORU?

0 komentarze(-y)

Mogłoby się wydawać, że gracze wolą dobre słuchawki od głośników. Nic bardziej mylnego! Mimo tego, że każdy powinien wyposażyć się w co najmniej jedną parę słuchawek, to często podczas domowej rozgrywki, to właśnie dobry głośnik gamingowy dostarczy nam więcej komfortu i przyjemności. Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru? Tego dowiecie się z naszego kolejnego wpisu!

Głośnik gamingowe – co mamy pod tym rozumieć?

Na wstępnie warto zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę różnią się głośniki do gier od tych standardowych. Różnice w tym zakresie bywają błache, jednak z punktu widzenia regularnej rozgrywki staja się bardzo istotne. Pierwsza kwestią jest dźwięk przestrzenny, który gwarantuje możliwość lepszego wczucia się w świat gry. Kolejny aspekt to moc oraz pasmo przenoszenia, które mają decydującą rolę w wiernym odwzorowaniu oraz sile dźwięku. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na takie elementy, jak łącza, obudowa, materiały z których zostały wykonane, a także wielkość. Całość kryteriów domyka natomiast cena – która najczęściej ma decydujące znaczenie w zakresie tego, jakie głośniki do gier wybrać?

Głośniki do gier – dobry dźwięk to podstawa

Pierwszą cechą głośników, którą warto wziąć pod uwagę jest dźwięk. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy odpowiadają za to parametry związane z uzyskaniem efektu przestrzeni – następuje to za pomocą odpowiedniej konfiguracji. Najpopularniejsze z nich to 2.0, 2.1, 5.1 oraz 7.1. Pierwsza cyfra w przytoczonym zestawieniu oznacza liczbę głośników wysokotonowych, natomiast druga – subwoofer odpowiedzialny za emisję basów. Kolejnym parametrem odpowiedzialnym za jakość dźwięków jest pasmo przenoszenia, które oznacza najniższą oraz najwyższą częstotliwość, jaką są w stanie wytworzyć kolumny. Na dźwięki w oczywisty sposób wpływa również moc, jaką mogą wytworzyć dane głośniki gamingowe. Określana jest ona najczęściej w dwóch parametrach – mocy chwilowej PMPO oraz skutecznej RMS. Pierwsza z nich opisuje maksymalną moc, którą dana jednostka może chwilowo wytworzyć w idealnych warunkach i nie ma większego znaczenia w codziennym użytkowaniu. RMS odpowiada natomiast realnej mocy głośników w codziennym użytkowaniu. Z reguły wyższe parametry oznaczają, że mamy do czynienia z lepszym sprzętem. Warto natomiast pamiętać, że prawdopodobnie rzadko będzie nam się zdarzało używać głośników do gier z pełną mocą.

Głośniki komputerowe gamingowe – warto pamiętać o wygodzie

Głośniki do gier mogą występować w konfiguracjach bezprzewodowych lub przewodowych, a czasem również w obu jednocześnie. Przed wyborem warto sprawdzić, jakimi możliwościami dysponujemy, a także czego oczekujemy. Chodzi tu zarówno o odpowiednią kartę muzyczną, jak również rozmiar pomieszczenia i odległość między poszczególnymi głośnikami. Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę dotyczy możliwości regulacji dźwięku – rzecz jasna im większe tym lepsze. Warto w tym kontekście również wspomnieć, że niektórzy producenci dają nam szanse skorzystania dodatkowego oprogramowania, które zwiększa możliwości regulacji naszego zestawu.

Kolejne aspekty, które nie zawsze należy spychać na boczny tor to jakość materiałów, wielkość oraz design. Pierwsze dwa elementy sprawiają, ze nasz głośnik do gier będzie przyjemniejszy w użytkowaniu, a także ma szanse dłużej przetrwać, natomiast ostatni może nam pomóc pozbyć się kaca posprzedażowego, po wydaniu kilkuset złotych na taki zestaw.

Jakie głośniki do gier wybrać?

Przy wyborze głośników gamingowych musimy mieć na uwadze wiele parametrów. Jak zawsze najpierw należy rozeznać się we własnych potrzebach, a dopiero później szukać optymalnego sprzętu. Kolejnym krokiem będzie rozeznanie się w rynku, cenach, a także parametrach i opiniach o poszczególnych produktach, a później – szukanie okazji. Warto również spojrzeć na oferty sklepów oferujących nam elektronikę powystawową, gdzie interesujące nas modele możemy znaleźć w cenach nawet o 30% niższych.

Login