CO WYBRAĆ? PENDRIVE, CZY KARTA PAMIĘCI?

0 komentarze(-y)

Czasy dyskietek, na których zapisywaliśmy pojedyncze pliki tekstowe bezpowrotnie minęły. W porównaniu z nimi możliwości dzisiejszych pamięci flash są niemal nieograniczone. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, które pomagają nam w przechowywaniu i przenoszeniu danych. Które z nich wybrać, by ułatwić sobie życie?

Pamięci flash- jak działają

Pamięci flash są najpowszechniejszym rodzajem pamięci przenośnych. Stanowią one rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej, która wykorzystuje tzw. stronicowanie. Polega ono na jednoczesnych operacjach odczytu, zapisu oraz kasowania, które są dokonywane równolegle na ustalonej liczbie komórek. Oznacza to, że dzięki pamięci flash możemy swobodnie dokładać, bądź usuwać z nośnika nasze pliki. Pierwsze pamięci typu flash pojawiły się już w 1980 roku, jednak ich konstrukcja jest dynamicznie rozwijana do dzisiaj. 

Karta pamięci microSD- o czym należy pamiętać

Karty pamięci microSD są mniejszą wersją klasycznych kart SD. Ich rozmiar odnosi się jedynie do ich fizycznej wielkości, a nie możliwości- które obecnie są imponujące i sięgają nawet 128 gb Są to płaskie, prostokątne urządzenia stosowane najczęściej, jako rozszerzenie wbudowanej pamięci aparatów cyfrowych, smart fonów, odtwarzaczy mp3. Generalnie pojemność karty microSD powinna być, jak największa, by zmaksymalizować możliwości jej walory użytkowe. To jednak nie jest jedyny parametr, którym powinniśmy się sugerować. Wybierając kartę pamięci microSD do aparatu fotograficznego powinniśmy się kierować również prędkością zapisu danych. Jest to ważne w szczególności, jeżeli zajmujemy się profesjonalną fotografią, gdzie, w ciągu jednej sekundy robimy nawet kilkadziesiąt różnych zdjęć.

Pendrive- najpopularniejsza pamięć usb

Pendrive są obecnie najpopularniejszym sposobem na przechowywanie i przenoszenie danych. Jest to małe, proste urządzenie z wtyczką usb, które pozwala nam przenosić pliki wielkości nawet do 128 gb. Wspomniana wtyczka usb, jest bardzo ważnym elementem tego typu pamięci przenośnej. Z pewnością często spotkaliśmy się z tym, że kopiując większe pliki z komputera na pendrive musimy czekać nawet kilka minut na zakończenie całego procesu, ryzykując przy tym zawieszenie komputera. Producenci wyszli nam naprzeciw przygotowując pendrive z łączem usb 3.0., które jest nawet kilkukrotnie szybszym odpowiednikiem dla standardowych pamięci usb.

A więc Pendrive 3.0, czy karta microSD?

Każde z tych urządzeń ma odrębne zastosowanie. Przede wszystkim powinniśmy sobie zadać pytanie, w jakim celu i do jakiego urządzenia będziemy używać naszej przenośnej pamięci. Jeżeli będzie ono służyć wyłącznie do przenoszenia plików między komputerami, to dobrym pomysłem wydaje się zainwestowanie w klasyczny pendrive usb 3.0. Jeżeli jednak szukamy czegoś, co pozwoli nam tez na powiększenie pamięci naszego smartfona, tableta bądź aparatu, to lepiej zainwestować w kartę pamięci microSD. Warto jednak pamiętać, iż nasze nośniki plików powinniśmy zdywersyfikować w zależności od ich przeznaczenia. Jeżeli będziemy używać, jako przenośnej pamięci karty microSD, która jednocześnie służy nam, jako rezerwa pamięci w smartfonie to narażamy się po pierwsze na utratę danych oraz na wirusy, które mogą przeniknąć do naszych plików. Reasumując, najlepiej mieć w dyspozycji oba z powyższych rodzajów pamięci przenośnych, co zapewnia nam jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo

Login