KLAWIATURA PRZEWODOWA CZY BEZPRZEWODOWA?

0 komentarze(-y)

Wybierając klawiaturę często mamy dylemat odnośnie tego, czy wybrać klawiaturę bezprzewodową, czy przewodową? Poza tym, że jedna ma kabel, a druga go już nie posiada, mogą one różnić się również innymi parametrami oraz ceną -  nie zawsze na korzyść kablowego odpowiednika. W naszym artykule postaramy się Wam doradzić, czy warto jeszcze inwestować w klawiaturę przewodową, czy lepiej postawić już na jej zdalny odpowiednik. 

Klawiatura bezprzewodowa -  zalety i wady

Bezprzewodowa klawiatura mogłaby się wydawać wręcz idealnym narzędziem do pracy i zabawy. Jest wygodna, można jej używać w większej odległości od monitora, nie ograniczają nas kable. Brak kabla w naszej klawiaturze może nas również uchronić przed często spotykanymi nieszczęśliwymi wypadkami, jak poparzenie się gorącą kawą, rozlaną przypadkowym szarpnięciem, czy zrzucenie z biurka kubka albo telefonu. Rzeczywistość okazuje się czasem jednak inna. Często klawiatury bezprzewodowe mają jednak mniejsze możliwości, przede wszystkim w zakresie momentu reakcji na uderzenie w klawisz. Dlatego też większość graczy stawia na drogie, klawiatury przewodowe, który gwarantują znacznie szybszy moment reakcji. Minusem, szczególnie w tańszych modelach są problemy z synchronizacją, czy zasięgiem działania. 

Klawiatura przewodowa – zalety i wady

Klawiatury przewodowe przez niektórych mogą zostać uznane za przeżytek. Czasem jednak to one gwarantują nam większą skuteczność w działaniu, lepszą jakość i niezawodność. Wszystko dzięki staremu i sprawdzonemu połączeniu kablowemu, które jest mniej podatne na czynniki zewnętrzne, niż nawet najnowsze rodzaje połączeń zdalnych. Warto wspomnieć, że dobre parametry mają zarówno nowe klawiatury przewodowe oparte o moduły usb, jak tez starsze, przeznaczone dla pecetów typy z połączeniem PS/2. Jedną z największych zalet klawiatur przewodowych jest oczywiście ich cena. Czasem modele te mogą być nawet o 100 zł tańsze, niż ich bezprzewodowe odpowiedniki. 

Dla kogo klawiatura bezprzewodowa, a dla kogo przewodowa?

Wybierając klawiaturę powinniśmy zastanowić się nad paroma kwestiami -  ponieważ każdy typ pasuje do innego użytkownika.

Pierwszą grupą są użytkownicy tradycyjni, którzy komputera i klawiatury będą używać tylko do prostych czynności. W tym przypadku, poza parametrami warto też zastanowić się nad innym czynnikiem, czyli ceną. Jeżeli naszej klawiatury będziemy używać rzadko to z całą pewnością wystarczy nam kablowy odpowiednik, który można znaleźć już do 100 złotych.

W przypadku, gdy używamy komputera częściej lub służy on nam do pracy -  warto postawić na komfort i wygodę -  oraz oczywiście bezpieczeństwo. Do tego niezbędna będzie nam dobrej jakości klawiatura bezprzewodowa. Warto pamiętać, by miała funkcję podświetlenia oraz klawisze numeryczne, które są nieocenione w pracy biurowej. Dobre modele takich klawiatur znajdziemy w cenach od 150 do 300 złotych. Oczywiście górny pułap cenowy jest wręcz nieograniczony.

Kolejną grupą są gracze oraz użytkownicy, dla których precyzja w pracy na komputerze jest niezwykle istotna. W tym przypadku wybór może być jeden, a mianowicie klawiatura przewodowa. Tylko ona zagwarantuje niezawodność i szybkość w działaniu -  oczywiście musimy pamiętać, że dobra klawiatura gamerska nie jest tania. Ich ceny zaczynają się od 300 złotych, a więc są znacznie droższe, niż ich bezprzewodowe odpowiedniki.

Na koniec – dla ścisłości - warto podkreślić, że problemy i inne drobne niedogodności wynikające z użytkowania bezprzewodowej klawiatury są wręcz niezauważalne dla szeregowego, domowego użytkownika. Tak więc nasz wybór -  by nie przepłacić - musimy dostosować do naszych wymagań oraz potrzeb.  

Login