KLAWIATURA MECHANICZNA, CZY MEMBRANOWA?

0 komentarze(-y)

O dylematach związanych z wyborem klawiatury pisaliśmy już nie raz. Na rynku funkcjonuje wiele modeli różniących się budową, parametrami, rozbudowaniem funkcji klawiszowych, a w efekcie zastosowaniem. Jak wybrać najlepszy model dla siebie? Lepsza będzie klawiatura membranowa, czy mechaniczna? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Klawiatura mechaniczna i klawiatura membranowa- czym się różnią

Dla wielu osób klawiatura, to klawiatura. Najczęściej jedynym rozróżnieniem jest to, czy dany model ma kabel, podświetlenie i klawisze numeryczne. Okazuje się, że dla niektórych liczy się jednak przede wszystkim to, co znajduje się pod klawiszami. Na rynku występują dwa podstawowe typy klawiatur- mechaniczne oraz membranowe. Różnią się one przede wszystkim sposobem konstrukcji przycisków. W przypadku klawiatury mechanicznej pod każdym klawiszem znajduje się przycisk reagujący nawet na najmniejszy ruch. W zależności od typu klawiatura mechaniczna może być wyposażona w dwa rodzaje przełączników- linearne oraz z naznaczonym momentem nacisku. Ten drugi rodzaj jest odznacza się znacznie większą czułością, co dla jednych jest wybawianiem, a dla innych koszmarem, ponieważ nawet najmniejsze drgnięcie oznacza wywołanie funkcji. Klawiatury membranowe odznaczają się natomiast znacznie płynniejszym, lecz również mniej czułym ruchem. W ich budowie zastosowane są dwie lub trzy membranowe warstwy, uzupełnione gumowymi kulkami, które „pośredniczą” rejestracji kliknięcia.  

Klawiatura mechaniczna- dla kogo?

Klawiatura mechaniczna jest zdecydowanie bardziej zaawansowaną formą urządzenia peryferyjnego. Z uwagi na swoje właściwości, najczęściej wykorzystują ją gracze oraz osoby, które dużo piszą na komputerze. W drugim przypadku opinie na temat klawiatur mechanicznych są jednak podzielone, bowiem przy bardzo szybkim pisaniu poza szybką rejestracją kliknięcia liczy się również jego bezbłędność. Z uwagi na to, że klawiatura mechaniczna reaguje nawet na najmniejszy nacisk- mniej precyzyjne osoby mogą mieć problemy, z tym, że podczas szybkiego pisania, przypadkiem uruchamiają niewłaściwe klawisze. Kolejna sprawa tyczy się ceny tego typu sprzętu. Szukając dobrej i taniej klawiatury mechanicznej często możemy się zawieść, ponieważ ten sprzęt kosztuje i to nawet kilka razy więcej, niż jego membranowy lub hybrydowy odpowiednik.

Klawiatura membranowa- sprzęt dla wszystkich?

Klawiatura membranowa jest najpopularniejszym typem klawiatur, będącym też standardowym wyposażeniem wielu komputerów i laptopów. Jej budowa, w przeciwieństwie do klawiatury mechanicznej- gwarantuje ciche i względnie wygodne użytkowanie. Główną wadą tych klawiatur jest ich czułość i czas reakcji. W przypadku membranówek musimy bowiem całkowicie docisnąć klawisz by zareagował, a sam czas reakcji jest też nieco dłuższy niż w przypadku klawiatury mechanicznej. Mimo wszystko, dla przeciętnego użytkownika, nawet jeżeli używa on klawiatury membranowej do pracy- różnice są wręcz nieodczuwalne. Kolejną zaleta tego typu sprzętu jest ich cena, zaczynająca się już od kilkudziestu złotych. Należy jednak pamiętać, że tanie klawiatury membranowe nie zapewnią takiego samego komfortu co ich droższe odpowiedniki- w wielu aspektach dorównujące klawiaturom mechanicznym.

Login