JOYSTICK, CZY PAD? CO LEPIEJ KUPIĆ?

0 komentarze(-y)

Jeżeli lubimy czasem pograć na konsoli lub na komputerze, poza myszą i klawiaturą przyda nam się dobry kontroler. Pojawia się jednak pytanie, który typ będzie dla nas najlepszy joystick, czy pad do pc? W naszym artykule postaramy się znaleźć kilka argumentów za i przeciw  każdemu z tych kontrolerów.

Pad a joystick- najważniejsze różnice

Zdarza się, że niektórzy utożsamiają te dwa kontrolery do gier, co naszym zdaniem jest wręcz karygodne. Joystick to jeden z pierwszych kontrolerów, które powstały. Co ciekawe- jego uniwersalna budowa opierająca się na drążka zamocowanego na podstawce zrobiła olbrzymią karierę w elektronice, przez co obecnie jest częściej używana w sterowaniu robotami lub maszynami, niż w grach komputerowych. Pad powstał znacznie później. Początkowo kojarzony był wyłącznie z konsolami, jednak później zaczęto stosować także pady do komputera. Konstrukcja pada, jako prostopadłego urządzenia z serią przycisków sterujących nie zrobiła w elektronice tak oszałamiającej kariery, jak joystick, jednak bardzo zasłużyła się w grach komputerowych, przez co dla wielu do tej pory stanowi najważniejszy rodzaj kontrolera do gier.

Joystick do komputera, czy do konsoli?

Zdaniem wielu klasyczne joysticki powinny już dawno odejść na emeryturę. Na przekór wszystkim pozostają one jednak nadal niezwykle popularnie wśród graczy, zarówno tych preferujących konsolę, jak i komputery. Joysticki są rodzajem kontrolerów, które nie nadają się do wszystkich typów gier. Z pewnością nie sprawdzą się w grach sportowych, strzelankach, czy grach strategicznych. Swoją rolę i karierę zawdzięczają głównie prostym grom, jak symulatory, czy stare bijatyki. Z tego powodu spora część graczy wybiera joysticki do komputera, natomiast nieco rzadziej stanowią one uzupełnienie konsoli.

Pad do PC, czy do konsoli?

W przypadku pada sprawa wydaje się być dla wielu oczywista. Jest to urządzenie od zawsze towarzyszące konsolom. Coraz częściej spotyka się jednak podłączanie pada do komputera. Spowodowane jest to jego uniwersalnością, a także -  może nawet przede wszystkim -  możliwością gry przez dwie osoby jednocześnie. Kolejną kwestią jest dostosowanie kontrolera do rodzaju gry. W grach FPS zdecydowanie najlepszą opcją jest myszka, podobnie jest w przypadku RPG, a także w strategiach, czy grach ekonomicznych. Inaczej sprawa się ma w przypadku np. gier sportowych, czy wyścigowych. Tam liczy się w znacznym stopniu refleks, szybkość i wykonywanie wielu ruchów jednocześnie. W tym zawsze niekwestionowanym liderem będzie pad. Podsumowując, pady są narzędziami stworzonymi do konsolowych gier sportowych, jednak nikt nam nie zabroni używać go również w grze na komputerze. Wszystko zależy od naszej inwencji, a najważniejsze jest to, żeby nam było wygodnie.

Tak więc pad, czy joystick?

Ustaliliśmy, że zarówno pad, jak i joystick sprawdzają się równie dobrze w konsolach, jak i w komputerach. Naszą decyzję odnośnie tego co kupić powinniśmy przede wszystkim uzależnić od rodzaju gier, które preferujemy. Jeżeli lubimy klasyczne gry – bijatyki, czy symulatory to idealnym rozwiązaniem dla nas będzie joystick. W przypadku, gdy jednak preferujemy gry sportowe to lepszą opcją będzie pad. Warto jednak zaznaczyć, ze pad sprawdzi się w większej ilości gier. Sporo z nowszych wydań nie posiada nawet odpowiednio sprofilowanych ustawień, by móc próbować w nie grać przy pomocy joysticka.

Reasumując -  naszym zdaniem bardziej uniwersalną opcją dla gracza jest pad. Wyjątkiem są osoby, które preferują spokojne symulacje lub klasyczne strzelanki – wtedy warto zastanowić się nad joystickiem.

Login