JAKIE GŁOŚNIKI 2.1. WYBRAĆ?

0 komentarze(-y)

Głośniki komputerowe 2.1. to niewymagający dużych nakładów finansowych sprzęt audio, który z pewnością zaspokoi nasze domowe potrzeby. Warunkiem jest jednak to, by był odpowiednio dobrany. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i gdzie znaleźć dobre głośniki 2.1? Postaramy się Wam nieco podpowiedzieć w naszym artykule!

Głośniki komputerowe z subwooferem  - czyli dlaczego nie stać cię na 2.0

Na początku warto zastanowić się dlaczego właśnie 2.1. a nie 2.0? Dostępne na rynku głośniki komputerowe działają w kilku ustandaryzowanych konfiguracjach. Najbardziej podstawowym modelem głośników komputerowych są te określane, jako 2.0. W tym przypadku otrzymujemy wyłącznie dwa głośniki, które nie pozwalają nam np. na wykorzystanie możliwości dźwięku kanałowego. Jest to bardzo podstawowy model, który nie posłuży nam raczej do niczego więcej, niż do obejrzenia filmu, czy posłuchania radia podczas pracy. Kolejnym typem są głośniki 2.1, których konfiguracja daje nam – poza dwoma głośnikami podstawowymi - jeszcze jeden, który operuje na niskich tonach (tzw. subwoofer lub głośnik basowy). Taki zestaw, poza podstawowymi funkcjami zapewnia nam nieporównywalnie lepsze doznania, niż zestaw 2.0, a nawet 3.0 lub 5.0. Dołączony do zestawu subwoofer zapewnia nam bas, który podnosi jakość dźwięku zwiększając jego głębie.

Na rynku są dostępne są też bardziej zaawansowane modele 3.1, 5.1, 7.1 itp. Każdy z nich różni się ilością głośników podstawowych, których liczba wzrasta odpowiednio do 3,5 lub 7. Im więcej głośników, tym jakość dźwięku będzie lepsza.

Głośniki komputerowe 2.1.  – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Na rynku dostępnych jest wiele modeli głośników w konfiguracji 2.1., które różnią się ceną i idącą za tym jakością oraz funkcjonalnością. Szukając dobrego zestawu powinniśmy zwrócić więc uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Pierwszym parametrem jest moc poszczególnych głośników, która wynosi najczęściej od 10 W w przypadku głośnika satelitarnego, do 20-40 W w przypadku głośnika niskotonowego. Dodatkowym parametrem jest moc szczytowa, która wynosi od średnio od kilkudziesięciu do kilkuset Wat. Oczywiście w warunkach domowych nie należy przesadzać, ponieważ wyższa moc wiąże się z większym poborem prądu oraz znacznie wyższą ceną. Dlatego też najlepiej postawić na segment 80-140 W, który z pewnością zaspokoi nasze oczekiwania. Kolejnym elementem jest możliwość podłączenia wielu urządzeń. Najlepiej, żeby nasz zestaw posiadał port 3,5 mm i wejście RCA, ale oczywiście dodatkowym atutem będzie możliwość zdalnego połączenia się z komputerem lub smartfonem. Warto też pamiętać, aby nasze głośniki posiadały wygodny panel sterowania, a także dodatkowe oprogramowanie pozwalające na konfigurację parametrów z poziomu komputera.

Podsumowując – głośniki komputerowe z subwooferem to sprzęt podstawowy i zarazem uniwersalny. Z jednej strony to właśnie na tym poziomie powinniśmy określić nasze minimalne wymagania, jeżeli chodzi o dźwięk, a z drugiej dobrze dobrane głośniki pozwolą nam cieszyć się doskonałej jakości muzyką i obsłużyć niejedną imprezę.

Przy wyborze wart też zwracać uwagę na markę. Najlepszym wyborem pod tym kontem mogą okazać się takie firmy jak Creative, Sony, czy Logitech. My uważamy, że głośniki logitech 2.1.  – takie, jak Z533 prezentują naprawdę dobrą jakość, za bardzo przyzwoitą cenę ok 250 złotych. 

Login