JAKIE FUNKCJE POWINNA MIEĆ DOBRA KLAWIATURA GAMINGOWA?

0 komentarze(-y)

Nie raz pisaliśmy o tym, że sprzęt, a przede wszystkim klawiatura dla graczy to bardzo specyficzna kategoria produktów. Odznaczają się one parametrami i właściwościami, które dla zwykłych użytkowników komputerów mogą wydawać się wręcz abstrakcją. W tym artykule skupimy się głównie na tym, jakie funkcje powinna posiadać dobra klawiatura dla gracza.

Klawiatura gamingowa, a klawiatura zwykła - na czym polega różnica?

Klawiatury dla graczy odznaczają się specjalnie dostosowanymi funkcjami dla tej grupy odbiorców. Dlatego też dla pozostałych użytkowników tego typu sprzęt jest zwyczajnie nieopłacalny w eksploatacji, ponieważ nie zapewnia większego komfortu użytkowania -  co więcej niewprawionym użytkownikom może nastręczać nawet dodatkowych problemów. Głównym powodem wyodrębnienia kategorii produktów elektronicznych dla graczy jest to, ze potrzebują oni sprzętu niezawodnego, który działa niezwykle szybko, rejestrując nawet najmniejsze drgnięcie myszki, czy klawiatury. Do tego dochodzi specyficzna budowa umożliwiająca wygodne korzystania, a także szereg dodatkowych przycisków, funkcji, czy dodatkowe oświetlenie. Myszki i klawiatury dla graczy najczęściej  są przewodowe. Niektórych może to dziwić, ponieważ znacznie taniej można kupić sprzęt działający zdalnie -  jednakże w tym przypadku ponownie chodzi o szybkość, precyzję i niezawodność, której nie zapewnia połączenie bluetooth ani WiFi

Klawiatura gamingowa- czy musi być mechaniczna?

Na początek powinniśmy wyjaśnić jeszcze jedną kwestię dotyczącą klawiatur gamingowych, o której pisaliśmy wprawdzie nie raz – ale być może nie wszyscy dotarli do wcześniejszych wpisów. Klawiatury ze względu na ich konstrukcję dzielimy na trzy zasadnicze typy (zdaniem niektórych na dwa -  ale optujemy za trzystopniowym podziałem):

  • klawiatury membranowe;
  • klawiatury mechaniczne;
  • klawiatury hybrydowe.

Pierwszy typ, czyli membranówki to klawiatury standardowe, znajdujące się przy większości komputerów. Odznaczają się cichą pracą, lecz nieco mniejszą dokładnością. Polega to głównie na tym, że dany klawisz musimy docisnąć do końca, żeby zostało to zaczytane. Kolejna grupa to klawiatury mechaniczne. Ten typ wyróżnia się przede wszystkim wysoką ceną i ciężkimi, głośnymi klawiszami. Paradoksalnie to właśnie mechaniki są dużo bardziej czułe, reagują nawet na małe drgania. Różnica w budowie w stosunku do membranówek polega na tym, że między klawiszami a płytą nie znajduje się dodatkowa warstwa (lub nawet dwie warstwy) membrany przejmującej część siły uderzenia. Ostatnia grupa to hybrydy, której jak sama nazwa wskazuje są połączeniem dwóch wcześniejszych modeli, a samo połączenie przebiega w różny sposób i może dotyczyć części, bądź całości konstrukcji klawiatury.

Wracając do pytania która klawiatura jest lepsza dla graczy – to  odpowiedź może być tylko jedna, mianowicie klawiatura mechaniczna. Jest to specjalnie dostosowana dla nich konstrukcja. Nie wszyscy jednak z niej korzystając, czasem z powodu oszczędności, a  czasem z wygody użytkowania. Niektórzy, mniej wymagający decydują się zwyczajnie na lepsze modele membranówek lub hybrydy. Czasem chodzi tez o hałas i przeszkadzanie domownikom- bowiem ciężko znaleźć cichą klawiaturę dla graczy.

Co musi posiadać dobra klawiatura dla gracza?

Przejdźmy więc do sedna tematu mianowicie tego, co dokładnie powinna posiadać klawiatura gamingowa. Poza wcześniej wspomnianą czułością, szybkością reakcji oraz niezawodnością łącza przy wyborze warto sugerować się również innymi kwestiami. Bardzo istotne, przede wszystkim dla osób, które lubią pograć wieczorami jest to aby ich klawiatura gamingowa była podświetlana. Ta z pozoru błaha funkcja nie jest oczywistością, nawet w tego typu, drogich modelach -  dlatego warto przed wyborem dopytać sprzedawcę lub dokładniej sprawdzić specyfikację. Poza podświetleniem klawiatura gamingowa powinna również posiadać dodatkowe przyciski, przede wszystkim ułatwiające szybkie zmniejszenie bądź zwiększenie podświetlenia ekranu, czy regulację głośności. Czasem warto też zwrócić uwagę na występowanie klawiszy szybkiego zrzutu ekranu, nagrywania, bądź przewijania. Ważną kwestią jest też posiadanie klawiszy numerycznych. Czasem stanowią one dodatkową opcję, jeżeli chodzi o możliwości poruszania się w grze. Ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest też hałas, jaki wydaje klawiatura. Jak wspomnieliśmy, część z nich, szczególnie klawiatury mechaniczne odznaczają się donośnymi odgłosami podczas użytkowania. Żeby więc nie irytować naszych domowników -  warto sprawdzić, czy posiadają one odpowiednio wyciszoną konstrukcję.

Klawiatury gamingowe mogą posiadać jeszcze szereg innych, autorskich dodatków, które stanowią integralną część oprogramowania. Dlatego też przy wyborze ważne jest to, by stawiać na odpowiednią markę, potrafi odpowiednio opracować swój sprzęt na potrzeby gamerów. 

 

Login