JAKI WYBRAĆ PILOT DO PREZENTACJI?

0 komentarze(-y)

Dylemat odnośnie tego, jaki pilot, czy wskaźnik laserowy wybrać do prezentacji dla wielu może wydawać się banalny. Okazuje się jednak, że dla osób, które na bieżąco występują, czy to publicznie, czy prezentując swoje racje w ramach mniejszego grona, ta decyzja może się okazać niezwykle istotna. Dlaczego? Wystąpienia, niezależnie od tego, przed jak licznym gronem- dla każdego są stresujące. W takich sytuacjach na wagę złota jest poczucie komfortu, jakie daje niezawodny sprzęt. Dzisiaj przedstawimy wam kilka wskazówek odnośnie tego, na co zwrócić uwagę wybierając piloty prezentacyjne i wskaźniki laserowe do prezentacji (tak naprawdę 2 w 1- gdyż nie ma sensu się rozdrabniać).

Prezenter multimedialny- skąd się wziął?

Piloty do prezentacji multimedialnych są stosunkowo nowym  produktem rynkowym. Powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie osób, które na często spotykają się wystąpieniami, zarówno przed szerszą publicznością, jak wykłady, czy konferencje, jak również przed mniejszym, często wewnątrzfirmowym gronem. Początkowo prezentery stanowiły nieodłączną część rzutników, jednak z czasem, śladem pilotów uniwersalnych stały się niezależnym akcesorium, który stał się nieodłącznym wyposażeniem każdego mówcy, wykładowcy, czy przedstawiciela. Największą zaletą uniwersalnych prezenterów multimedialnych jest właśnie to, że są uniwersalne. Często wyjeżdżając w delegację, mając wykład na innym uniwersytecie lub biorąc udział w konferencji jesteśmy skazani na sprzęt organizatorów. Okazuje się jednak, że bywa on zawodny- lub go nie ma. Jesteśmy wtedy skazani na przewijanie swojej prezentacji przy pomocy klawiatury lub próbując manewrować myszką bezprzewodową. To z kolei wyprowadza nas z równowagi, nie pozwala się skupić, a w efekcie może popsuć całe wystąpienie. Tak więc, jak wspomniałem we wstępnie- pilot do prezentacji jest rodzajem bardzo banalnego sprzętu, jednak Ci, którzy mieli z nim do czynienia- najczęściej się z nim później nie rozstają.

Pilot do prezentacji- na co zwracać uwagę przy wyborze

Prezenter multimedialny, jako rodzaj narzędzia uniwersalnego posiada względnie jednolite cechy. Czasem jednak może okazać się, że w wybranym przez nas modelu brakuje wielu podstawowych funkcji, które bardzo negatywnie wpływają na komfort i możliwości jego użytkowania. Z pewnością pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest kompatybilność pilota prezentacyjnego z jak największą ilością rzutników i komputerów. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje łącza są dostępne w danym prezenterze. Najlepiej, jeżeli ma on możliwość podłączenia usb, dzięki czemu nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania. Kolejnym czynnikiem wpływającym na nasz komfort jest zasięg działania naszego pilota do prezentacji. Powinien on wynosić co najmniej 10 metrów. Oczywiście im większy zasięg, tym lepiej- standardem na rynku  jest zasięg na poziomie 15, a nawet 30 metrów. Kolejna, ważna cecha to  zasilanie na baterie. Często w natłoku zadań możemy zapomnieć naładować akumulatora- a baterie do naszego prezentera będziemy mogli kupić w każdym kiosku. Rodzaj zasilania nie ma większego wpływu na długość pracy, ponieważ pobór mocy prezenterów jest minimalny. Bardzo ważne jest również to, by nasz prezenter posiadał również funkcję wskaźnika laserowego do prezentacji. Zalety takiego powiązania są oczywiste- więc  nie trzeba się na ich temat rozwijać.

Pilot do prezentacji z funkcją wskaźnika laserowego- polecane modele

Na rynku możemy znaleźć wiele modeli pilotów do prezentacji z funkcją wskaźnika laserowego. Z całą pewnością najtańszym rozwiązaniem będzie przeszukanie stron oferujących chińskie zamienniki. Ten sposób jest oczywiście rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ chińskie odpowiedniki albo nie będą kompatybilne z naszym sprzętem- albo popsują się po kilku prezentacjach. Warto więc zainwestować w sprzęt sprawdzonych producentów. Ciekawe rozwiązanie oferuje Logitech. Dla osób, które cenią wygodę a nie chcą przepłacać najlepsza opcją wydaje się prezenter multimedialny Logitech R400, z funkcją wskaźnika laserowego, łączem usb i zasięgiem nawet do 15 metrów. Można go kupić już za ok. 150 złotych. Dla tych bardziej wymagających użytkowników dobrym rozwiązaniem będzie model Logitech Spotlight, który poza standardowymi funkcjami i 30 metrowym zasięgiem oferuje również szerokie możliwości w zakresie sterowania nasza prezentacją. Wśród nich warto wspomnieć o czasomierzu i możliwości ustawienia automatycznego przewijania slajdów. Prezenter multimedialny Logitech Spotlight posiada też rozbudowane funkcję wskaźnika laserowego do prezentacji, które pozwalają na podświetlenie i powiększenie wybranych elementów, bez użycia komputera. Model ten dostępny jest za ok. 350 złotych.

Reasumując- dobry prezenter multimedialny to podstawa udanej prezentacji. Swój wybór powinniśmy natomiast dostosować do naszych potrzeb i częstotliwości wystąpień. Jeżeli będziemy używać naszego pilota do prezentacji sporadycznie- warto polegać na nieco tańszym sprzęcie. W przypadku, gdy często występujemy, to z pewnością docenimy możliwości, które dają droższe prezentery.

Login