JAKI ROUTER WYBRAĆ DO FIRMY?

0 komentarze(-y)

Dobry router internetowy to podstawa pracy w każdej firmie. Niezależnie od tego, jak duże jest nasze biuro i czy pracuje w nim 50, czy jedynie 5 osób- wygoda, jaką daje bezprzewodowe i szybkie łącze internetowe jest wręcz nieoceniona. W naszym artykule opracowaliśmy dla was kilka skutecznych wskazówek odnośnie tego, jaki router sieciowy wybrać do firmy.

Router internetowy- kilka faktów

Router internetowy jest urządzeniem, które przekazuje pakiety danych między różnymi sieciami komputerowymi. Stanowi on rodzaj pośrednika, do którego z jednej strony podłączamy się do sieci internet, a z drugiej podłączamy urządzenia sieci lokalnej. Routery internetowe mają jednak jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, mianowicie zwiększają poziom bezpieczeństwa korzystania z Internetu, dzięki możliwości dodatkowego szyfrowania. Obecnie standardem w tym zakresie jest szyfrowanie WPA2 z zastosowaniem AES.   

Router wifi, czy przewodowy?

Routery przewodowe powoli odchodzą w niepamięć. Wykorzystuje się je niezwykle rzadko, ponieważ główną zaletą routerów ma być wysoka mobilność, którą zapewnia jedynie łącze wifi. Czasem jednak, w specyficznych branżach routery sieciowe z łączem przewodowym nadal są używane. Chodzi przede wszystkim o branże, gdzie ochrona i zabezpieczenie danych ma szczególnie istotne znaczenie. Przykładem są niektóre banki, gdzie nadal możemy zauważyć, że nasi doradcy podłączają swoje laptopy do sieci za pośrednictwem kabla. Kolejnym przykładem użycia routerów internetowych z łączem przewodowym są biura, gdzie pracuje się wyłącznie na komputerach stacjonarnych. Tam jednak głównym powodem staje się ograniczenie kosztów. Praktycznie w każdym innym przypadku najlepszym rozwiązaniem dla biura będzie jednak szybki i dobrze zaszyfrowany router wifi.

Router internetowy dla sieci osiedlowej- o czym pamiętać przy wyborze?

Sieci osiedlowe dostarczają internet za pośrednictwem tradycyjnego, kablowego łącza lub światłowodu. W mniejszych miejscowościach może się zdarzyć, że sieć jest udostępniana za pośrednictwem WiFi lub LAN. Łącza te zawsze zostają zakończone modemem Ethernet RJ45, przez co należy pamiętać, aby nasz router sieciowy obsługiwał technologię xDSL. Często routery obsługujące tego typu sieci nie muszą posiadać funkcji modemu, gdyż jest on zapewniany w ramach abonamentu.

Router internetowy a karta sim- na co zwrócić uwagę?

Jeżeli cenimy sobie wygodę lub skusi nas oferta operatora i zainwestujemy w internet mobilny, będziemy potrzebowali urządzenia obsługującego karty sim. Są to najczęściej routery bezprzewodowe z funkcją wifi. Warto pamiętać, by nasz router wifi miał jednocześnie funkcję modemu, co wbrew pozorom wcale nie jest standardem. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, by nasze urządzenia działało w trybie 4G/LTE oraz obsługiwało możliwie jak najwięcej technologii transmisji danych. Router bezprzewodowy wifi- z powodów podykotowanych głównie naszą wygodą- powinien być zasilany na baterie. 

Tani i dobry router bezprzewodowy? Czy taki istnieje?

Dobry router musi kosztować- tak z pewnością usłyszymy od większości doradców w sieciówkach. Tym bardziej, jeżeli usłyszą, że szukamy routera wifi do biura. Okazuje się, że tanie routery też mogą być skuteczne w pracy, w szczególności jeżeli chodzi o mniejszy zespół. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości sprzęcie, który jest dobrze zaszyfrowany a przy tym nie obciąży nadmiernie budżetu naszej firmy- warto zastanowić się nad sprzętem powystawowym. Należy jednak pamiętać, by nasz router sieciowy był przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb- pod względem ilości pracowników.

Login