JAK WYBRAĆ DOBRE I NIEDROGIE SŁUCHAWKI?

0 komentarze(-y)

Kiedy przychodzi do wyboru dobrych i niedrogich słuchawek, okazuje się, że… można na tym temacie spędzić cały dzień! A nawet i więcej. Modeli i firm jest bardzo wiele, jeszcze więcej znajdziesz kryteriów i objaśnień parametrów, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji. Ale, aby przez nie przebrnąć, powinieneś uzbroić się w cierpliwość i solidną porcję czasu. Tutaj znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które w skondensowanej formie dadzą ci odpowiedzi na najważniejsze pytania i pomogą wybrać dobre słuchawki do 200 zł.

Czym kierować się przy wyborze słuchawek?

Można określić cały zbiór elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę, szukając dobrych i tanich słuchawek. Producent także ma znaczenie, choć zawsze przed zakupem warto trochę poczytać o upatrzonym modelu. Słuchawki Sony dostaniesz już za mniej niż 200 zł, a jakościowo i pod kątem funkcjonalności zbierają dobre opinie i generalnie są polecane wśród użytkowników.

Po pierwsze, określ rodzaj słuchawek. Na pewno kojarzysz słuchawki douszne i nauszne, ale czy wiesz, że oprócz nich znajdziesz także dokanałowe, wokółuszne czy zagłowne? Inne sprawdzą się do korzystania z telefonu, inne do słuchania muzyki, a jeszcze inne do grania. Powinieneś przede wszystkim dostosować je do swoich potrzeb. Słuchawki bezprzewodowe z technologią bluetooth zwiększą znacznie twój komfort korzystania z nich, ale jeśli jesteś wrażliwy na szum, który powstaje podczas kompresji i wzmacniana sygnału, to może nie być rozwiązanie dla ciebie. Jeśli grasz w gry online, najpewniej zainteresują cię dobre i tanie słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Natomiast, jeśli jesteś amatorem joggingu albo innych sportów, rozejrzyj się za słuchawkami dokanałowymi albo zagłownymi, które mocno przylegają i zapewniają pełną swobodę ruchów podczas uprawiania sportów. Dobre i niedrogie słuchawki douszne najlepiej sprawdzą się też do smartfona.

Po drugie, określ budżet. Czy możesz kupić naprawdę dobry sprzęt za kilkaset złotych, a nawet i powyżej tysiąca? Oczywiście. Ale czy zdołasz zmieścić się w mniejszej kwocie, mając przy tym pewność, że dobre i niedrogie słuchawki odpowiedzą twoim audiopotrzebom? To da się zrobić. Najważniejsze, abyś sprecyzował, jakiego rzędu kwotę możesz i chcesz przeznaczyć – to zawęża krąg poszukiwań, dzięki czemu możesz przejść do punktu trzeciego.

Po trzecie, określ, jaki dźwięk cię interesuje. To tak naprawdę istotna, a często pomijana kwestia. Niektóre osoby gustują w maksymalnie mocnym i bardzo głębokim basie (tzw. „basshead”), inne odwrotnie – szukają jak najostrzejszych i najwyższych dźwięków (tj. „trebblehead”). Soprany, basy, liniowość, to, jakiej muzyki słuchasz – to wszystko ma wpływ na wybór słuchawek i twoje finalne zadowolenie. Obojętnie, czy wybierasz coś z droższej półki, czy sięgasz po dobre słuchawki do 200 zł – każde powinny spełniać twoje wymagania, jeśli chodzi o dźwięk i wygodę używania.

Dobre i niedrogie słuchawki – najważniejsze parametry

Pasmo przenoszenia określone w hercach (Hz) oznacza przedział dźwięków, od najniższych do najwyższych. Najczęściej spotykane w sklepach słuchawki mają 20 Hz – 20 kHz. Dalej, im większa wartość oporu, czyli impedancji, którą mierzy się w omach (Ω), tym słuchawki są odporniejsze na szumy oraz zakłócenia, ale jednocześnie ciszej też działają. I odwrotnie – niższa wartość pociąga za sobą większą podatność na szumy, ale też sprawia, że słuchawki są głośniejsze. Efektywność z kolei bezpośrednio wiąże się z poziomem głośności słuchawek wyrażonym w decybelach (dB). Można uznać, że 95 dB to wystarczający poziom dla przeciętnego użytkownika, ale jak wszystko, i to jest kwestią osobistych preferencji.

Wiesz już, jak wybrać dobre i niedrogie słuchawki douszne? Czy może zainteresował cię inny model? Powyższe wskazówki pomogą ci dokonać właściwego wyboru!

 

Login