CZY ODTWARZACZ MUZYKI MP3 TO JUŻ PRZEŻYTEK?

0 komentarze(-y)

Odtwarzacze muzyki mp3 oraz ich następcy, czyli odtwarzacze mp4 były istnym szaleństwem oraz największym krzykiem mody schyłku ubiegłej dekady. Kolejne lata przyniosły jednak dynamiczny rozwój telefonów komórkowych z pojemną pamięcią, a następnie wielofunkcyjnych smartfonów. W bardzo krótkim czasie wyparły one hit rynkowy, jakim był odtwarzacz mp3. Mimo regresu tego sprzętu na rynku, część producentów nadal go rozwija, a wiele sklepów nadal posiada go w ofercie. Czy więc odtwarzacze mp3 na pewno są przeżytkiem?

Odtwarzacz mp3- historia sukcesu

Odtwarzacz mp3 był następcą popularnych walkmanów. Przenośne odtwarzacze kaset magnetofonowych oraz przez krótki czas ich następcy, czyli odtwarzacze przenośne CD były hitem przełomu wieku. Warto jednak wspomnieć, że pierwsze, przenośne odtwarzacze muzyki pojawiły się już w latach 80. Standard mp3 został wynaleziony dopiero kilkanaście lat później, przez Moving Picture Expres Group (MPEG). Zapewniał on niespotykaną dotąd kompresję plików dźwiękowych, z którą wiązało się m.in. usunięcie problemu szumów i innych nieczystości w nagrywanym dźwięku. Tym samym w 1998 roku na rynku pojawił się pierwszy odtwarzacz mp3 MPMan 10 firmy Eiger Labs. Odznaczał się on pamięcią 32 mb , co pozwalało na ok 30 minut słuchania muzyki. Kolejne wersje rozwijały tę koncepcję zastępując pamięć flash miniaturowymi dyskami twardymi mogącymi pomieścić już setki utworów.

Odtwarzacze mp3 w szczycie chwały

Przełom na rynku odtwarzaczy mp3 pojawił się za sprawą – co zupełnie nie zaskakuje – firmy Apple, która wypuściła pierwszego iPoda. Nie posiadał on żadnych nowinek technicznych ale wyróżniała go niespotykana do tej pory w seryjnej produkcji -  pamięć 5 gb. Tym samym, dzięki swojej elastyczności i dużej pamięci -odtwarzacze mp3 zaczęły stanowić rodzaj pamięci przenośnej, na której poza muzyką przechowywano zdjęcia, dokumenty i inne pliki. Kolejnym etapem w rozwoju były odtwarzacze mp4, które poza muzyką pozwalały na oglądanie filmów -  głównie teledysków. Z uwagi na mały i niewygodny ekran zostały jednak szybko wyparte przez telefony i tablety, przez co dość szybko zniknęły z rynku.

Współczesne odtwarzacze muzyki mp3

Kilka lat temu można by się spodziewać, że odtwarzacze muzyki mp3 znikną, jak wiele innych elektronicznych gadżetów. Wyprzeć miały je coraz nowocześniejsze, pojemniejsze i wygodniejsze smartfony. Okazało się jednak inaczej. Obecnie wiele osób stawia na wysoką jakość muzyki oraz oczywiście na jej wręcz nieograniczoną ilość, w czym oczywiście smartfony idealnie się sprawdzają. Jest jednak jeden element, którego współczesnym melomanom smartfony nie zapewniają – jest tym wygoda i mobilność. Smartfony są coraz większe, mają słabą baterię, przez co w długiej podróży, czy też podczas uprawiania sportu są wyjątkowo niewygodne. Dlatego też wielu użytkowników wróciło do swoich starych mp3. Oczywiście trend ten zauważyli producenci, którzy szybko dostosowali swoje produkty do nowych wymogów zwiększając jakość przetwarzanego dźwięku, pamięć oraz minimalizując wymiary.  To wszystko sprawia, że odtwarzacze muzyki mp3 wracają do łask.

Login